Kilépünk a Szent István Egyetem rektorának szobájából, a felsőoktatási intézmény Médiaközpontjának csapata vezet végig a campuson. Mit látunk majd: előadókat, laborokat, műhelyeket, a könyvtárat? - teszem fel a kérdést magamnak kicsit elbizonytalanodva.
A bejárás első állomásán tátva marad a szám! A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum előterében körbetekintve azonnal tudom, hogy rendkívüli helyre érkeztünk. A Csodák Palotájából az agrár és gépészeti csodák SZENTÉLYÉBE vezetett az utunk. Dr. Hentz Károly igazgató
kalauzol minket a tárlatokon, oktatási és tudománynépszerűsítő tereken
keresztül. Megismerjük a szervezeti egység történetét, hallunk a
múzeumpedagógiai foglalkozásokról, a különböző korosztályoknak,
látogatói csoportoknak szóló programokról. Minden mondatból tanulunk,
hol egy kis muzeológiát, hol egy kis módszertant, máskor meg a gépészet
rejtelmeiben mélyedünk el egy-egy motor indításakor. Bővülnek
mezőgazdasági ismereteink is. Legszívesebben megállnék minden tárgynál,
használati eszköznél. A karzatot kihagytuk! - kiáltanám, de
tekintettel a korlátozott időkeretünkre, igyekszem elfojtani az előtörő
gyermeki kíváncsiságom. Jó lenne beleolvasni egy-egy könyvbe, böngészni
az adattár többezres bázisát.
Kicsit úgy érzem, mintha az uradalmi intéző dédapám nyomdokain járnék Flóra tanyán. Hogy is írta Laci bácsi, nagymamám testvére a hazai mezőgazdaságról szóló 1987-es könyvében, a Mezei csokorban? Ajvé, régen olvastam már, ideje újra elővenni a könyvet.
A traktorok - biztos akadna erre is egy szakszó - csarnokában már nem tudok ellenállni. Nekilódulok, hogy akkor most felmászom az egyikre. Na jó, a végén megelégszem egy közös fotóval. Órákig nézegetném ezeket a fantasztikus járgányokat. Sietünk tovább, az udvaron álló IFA-ra csak egy távoli pillantás jut.
Ha vannak helyek, múzeumok, ahol az ember távozóban megfogadja, hogy egyszer visszatér még, a GÉPMÚZEUM biztos ezek közé tartozik! Köszönet az élményért!
A bejegyzés a szerző magánvéleménye és nem tekinthető a Csodák Palotája álláspontjának.