Harc a sejtekkel - az OncoVR főhőse |
Stark Klára Aliz a Csopában |
A Galaxis teremben elsőként Stark Klára Aliz előadását hallgattuk meg a Sejt - az élővilág pixele címmel. A gyerekek számára is könnyedén követhető, gazdagon illusztrált prezentáció a számunkra nem látható világban kalauzolta az élet jelenségeire, folyamataira kíváncsi közönséget. Az élővilág legkisebb alapkövével, a sejttel ismerkedtünk. Sorra vettük alkotó egységeit, ezek funkcióit, evolúciós változásait. Meghökkentő és elgondolkodtató példákat láttunk sokszínűségükről, szerepükről, élettartamukról.
Miután áttekintettük az alapokat, a humán medicina szemszögéből vizsgáltuk meg, miként módosíthatók a "pixelek". Tanultunk többek között az őssejt terápiáról, a génsebészetről, a mesterséges megtermékenyítésről.
A magával ragadó előadást Klára személyes, medikusi történetei tették még élvezetesebbé. Zárásként a hallgatóság kérdései kerültek megválaszolásra.
A délután második részében Erdős Sándor gyermekgyógyász, a Technológiával az Egészségért Alapítvány alapítója mutatta be az OncoVR csapatának hiánypótló és úttörő tevékenységét.
Erdős Sándor volt a vendégünk |
A 2017-ben indult kezdeményezés kezdeti lépéseitől, a kutatási háttérrel indított virtuális valóság foglalkozásokon át jutottunk el az elismerésekig, a saját játék fejlesztéséig. Sándor és csapattársainak elhivatottságát látva biztosak vagyunk abban, hogy hallunk még az OncoVR-ról, a korházban fekvők, kezelésre járók hangulatát javító kezdeményezésről.
A projektbemutató során foglalkoztunk a technológiai platformok folyamatos változása teremtette kihívásokkal, a játékfüggőség kialakulásának kérdésével. A hazai tudománykommunikációs versenyek döntőiben is feltűnő vendégünk energikus előadása emlékezetes marad az indításának ötödik évfordulóját ünneplő Tudományos Csopa Cafék sorában.
(Fényképek: Tepliczky István és PA)